Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi oldu

22/02/2022

21 Şubat 2022 Resmî Gazetesi’nde yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı (TÜBİTAK) Yönetim Kurulu'na atandı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, 21 Şubat 2022 Resmî Gazetesi’nde yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile TÜBİTAK’ın Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Karara göre TÜBİTAK Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak Prof. Dr. Hasan Mandal görevine devam ederken, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyeleri ise Mehmet İhsan Taşer, Lütfü Haluk Bayraktar, Cemal Şeref Oğuzhan Öztürk, Prof. Dr. Mehmet Bulut ile Prof. Dr. Mehmet Naci İnci olarak belirlendi.

Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987'de Marmara Üniversitesi'nden fizik dalında lisans derecesini, 1992'de ise fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi'nden (İngiltere) doktora derecesini aldı. 1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1994'te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde yardımcı doçent oldu. 1996'da doçentliğe yükseltildi. 1998–1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Gunma Üniversitesi'ne (Japonya) konuk araştırmacı olarak çalıştı.

1999–2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı; üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

2005'te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'ne profesör olan ve 2014-2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Stuttgart Üniversitesi (Almanya), Gunma Üniversitesi (Japonya), Norveç Teknik Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi (İngiltere) olmak üzere yurtdışında çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak bulundu.

Prof. Dr. Naci İnci fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışıyor ve araştırmalar yürütüyor. Üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında ise Prof. Dr. İnci'nin iki uluslararası patenti bulunuyor.